אגרנות כפייתית

stil.co.il - אגרנות כפייתית

תוכן עיניינים

אגרנות כפייתית – מה זה אומר ?

אגרנות כפייתית הינה הפרעה נפשית הגורמת לאדם לאסוף חפצים מכל הבא ליד ללא שום הבחנה במידת הצורך האמיתית לחפץ אותו הוא אסף לביתו.

אנשים הלוקים באגרנות כפייתית אוספים חפצים רבים ומאחסנים אותם בביתם שלהם, מעשה המביא את מרחב המחייה של אותו אדם למצב כאוטי של חוסר סדר והעדפת אחסנת החפצים על פני היכולת שלו להתנהל בצורה נורמלית במקום שאמור להיות מרחב המחייה האישי שלו.

הכוונה היא כי החפצים מאוחסנים בכל מקום בדירה אם על המיטה המיועדת לשינה, אם בסלון המיועד לאירוח, אם במטבח במקום שניתן יהיה לבשל בו, אם במקלחת או אם בשירותים (כולנו יודעים למה נועדו השירותים) ,  אפשר להגיד שכל פיסת מקום שניתן לאחסן בה משהו, האגרן ימצא מספיק חפצים חסרי ערך כדי למלא את החלל הפנוי.

חשוב מאוד לציין כי לא כל אגירת חפצים נחשבת כארגנות כפייתית וכי ישנם מספר דרגות חומרה למחלה בה עליה עוסקים וכי יש לשים דגש על כך שאסור לתייג אנשים כאגרנים כפייתיים על פי דעתנו בלבד אלה רק על ידי איש מקצוע .

הסיבות בגינן אנשים מתחילים לאגור חפצים

ישנן סיבות רבות לתופעה הנקראת אגרנות כפייתית – הצורך הוא צורך אינסטינקטיבי שקיים בבעלי חיים, לא רק אצל בני אדם. הוא קשור להישרדות המין. אך כאשר צורך זה מתבטא בחולניות נראה שהתוכנית המקורית הופעלה באופן מוגזם.

אנשים נוטים לשמור ולאסוף חפצים שונים במסלול חייהם

 • חפצים של קרוב משפחה שהלך לעולמו
 • חפצים ומשחקים מהילדות .
 • ספרים לימוד ישנים.
 • חפצים בעלי ערך סנטימנטלי
 • לזיכרונות מן העבר.
 • קושי בקבלת החלטה לגבי חפצים שונים ודחייתם ההחלטה למועד בלתי ידוע.

אחת הסיבות שאגרנים כפייתיים מייחסים לאגירה היא הפחד שאם יזרקו משהו, הם יצטרכו את החפץ בעתיד ואז יסבלו ממחסור. חלקם אוגרים מסיבות סנטימנטליות – הם שומרים את כל או רוב החפצים הישנים שלהם. סוג אחר של אגרנות קשור לאחריות-יתר, צורת חשיבה הנפוצה ב– OCD האגרן שומר חפצים כי חשוב לו שיביאו תועלת לאנשים אחרים ולאו דווקא לו.

הגורמים המובילים להתנהגות שכזאת אינם חד משמעיים אך מאוד נדיר שאדם יגיע למצב של אגרנות כפייתית ללא הפרעות נוספות שהוא חווה בנפשו ובהתנהגותו כדוגמת ההפרעות הבאות :

 • חרדה
 • דיכאון
 • OCD
 • פסיכוזה
 • הפרעה טורדנית כפייתית
 • הפרעת דחק פוסט טראומתית

ברוב המקרים של אגרנות כפייתית גורמים אלו הם אלה שיובילו את האדם הלוקה בנפשו לחלות במחלת הנפש המדוברת , אך יחד עם זאת יש לציין כי לא כל מי שלוקה בחרדה, דיכאון וכו' יהפוך להיות אגרן כפייתי.

אותו אדם הלוקה במחלה זו פועל תחת התנהגות כפייתית שמאוד קשה לו להתנגד אליה תחת השפעת מחשבות טורדניות, הכוונה היא כי אותו אדם נמצא בסוג של מעגל מחשבתי סגור הגורם לו לפעול כך ובמידה והוא ינסה להתנגד (ללא טיפול מקצועי ) למחשבות הללו ולמעשים אותם הוא מבצע , יחמיר את מצבו הבריאותי הפיזי והנפשי.

ההבדל בין תחביב האספנות להפרעת האגרנות

לרוב בני האדם ישנם תחביבים שונים ומשונים וכחלק מתחביבים אלו ישנם אנשים הנוהגים לאסוף אוספים שונים ומשונים כמו בולים, מכוניות צעצוע, מגזינים שונים, פסלים, מיניאטורות, חפצי אומנות, מצלמות ישנות, פריטי מלחמה היסטוריים ועוד מגוון רחב של חפצים.

רובנו גם נדע להקצות מקום ייעודי לאוספים אלו בביתנו על מנת שלא ישתלטו על מרחב המחייה האישי, או שנדע גם לשלב אוספים אלו בעיצוב הבית דבר המוסיף לנו כבני אדם מקור לגאווה עצמית .

אצל האגרן הכפייתי לא קיימת ההבנה כי בעצם איסוף חפצים מכל הבא ליד ואחסנתם בביתו ללא לדאוג לסדר וניקיון הוא בעצם פוגע במרחב המחייה שלו וגם אם במידה והוא מודע לכך הוא יתקשה מאוד להתנגד להתנהגות זאת עקב הבעיות הנפשיות הנוספות מהן הוא סובל שהובילו אותו למצב המדובר.

כשאנשים קרובים אלינו נוטים לאגרנות כפייתית – מה ניתן לעשות ?

כשבן משפחה או קרוב אלינו לוקה במחלת האגרנות ואנו מעוניינים לעזור לו להירפא מן המחלה עלינו לפעול ברגישות יתרה על מנת לא לפגוע במרקם המשפחתי ובקרוב המשפחה החולה, כמו כן יש להיעזר באנשי מקצוע איכותיים כפסיכולוגים קודם כל על מנת לבצע אבחון מדויק ומקצועי לגבי מצבו של האדם.

חשוב מאוד להבין כי מדובר בהפרעה בלתי נשלטת הגורמת לסבל רב בעיקר לאגרן ולעיתים גם על סביבת המגורים הצמודה לדירתו ולקרובים אליו וכי יש לפעול ברגישות על מנת לא לייצר החמרה במצבו של החולה.

אופן הטיפול באגרן הכפייתי

כפי שציינו כבר יש ראשית לגשת לטיפול בחולה מתוך הבנה כי הוא פועל כך ללא שליטה בעצמו ומתוך סבל רב שהוא כנראה חווה בנפשו.

ולכן יש להיעזר באנשי מקצוע אמינים המומחים במקרים שכאלו על מנת שיהיה אפשר לטפל ולרפא ולא להחמיר את מצבו.

פסיכולוג או פסיכיאטר הם אנשי המקצוע הנדרשים על מנת לאבחן את האדם אם הוא חולה או לא ובמידה וכן הפסיכיאטר רשאי על פי אבחנתו המקצועית לבצע טיפול תרופתי בחולה.

אופן הטיפול ייקבע גם לפי רמת המודעות של האדם למצבו הנוכחי .

בדרך כלל מנסים לטפל בסימפטומים שהובילו את האדם למצב בו הוא נחשב אגרן כפייתי ורצוי גם לשלב את הטיפול עם פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית   CBT.

וכאן אנחנו נכנסים לתמונה

חלק נוסף בריפוי האדם החולה באגרנות הכפייתית הוא פינוי הדירה בה חי אותו אדם ובה נהג לאגור את כל החפצים במרוצת הזמן בה הוא סובל ממחלה זו.

בעת הפינוי של דירת אגרנים ישנם סיכונים ואתגרים רבים :

דירות אלו מאופיינות בחוסר סדר כאוטי של חפצים הזרוקים לכל עבר ללא שום סדר והגיון (אפשר להגיד כמו נפשו של החולה) המון לכלוך וזוהמה וחללים המלאים באבק, עובש חיידקים ולעיתים גם סכנת התלקחות וקריסה, לכן יש צורך באיש מקצוע בעל ידע וניסיון רב בהתמודדות עם דירות שכאלה .

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך